Domek w lesie

Skandynawskie leśne chatki

Cała Skandynawia pełna jest chatek z których możemy skorzystać podczas leśnych wędrówek. W zależności od kraju różnie rozwiązywany jest problem korzystania z nich. Np. w Norwegii i Szwecji są organizacje turystyczne (coś jak nasz PTTK) które zarządzają chatkami. Natomiast w Finlandii wiele chatek zarządzanych jest przez miejscowe Lasy Państwowe. Część z nich znajduje się na terenie parków narodowych i to właśnie nim chciałbym się dziś przyjrzeć.

Chatki Fińskie

Chatki generalnie można podzielić na dwa rodzaje te bezpłatne oraz na wynajem.

Chatki pod wynajem często mają troszkę lepsze wyposażenie oraz dają gwarancję noclegu. Jednak skupię się na chatkach darmowych, których kilka odwiedziłem.

Korzystanie z domków jest bardzo budujące zwłaszcza biorąc pod uwagę aurę Finlandii. Ciepły trzaskający ogień w piecu wspaniale podbudowuje morale. A ciepła strawa przygotowana na nim może postawić nie jednego na nogi.

Wyposażenie

Z chatek mogą korzystać wszystkie osoby przez dzień lub dwa.  Wyposażenie składa się zazwyczaj z pieca, pryczy dla kilku osób, stołu z ławami, kuchenki gazowej z podłączoną butlą. Jest również obowiązkowa kronika w której można poczytać wiele ciekawych wpisów. Często można też znaleźć w nich produkty, które pozostawili poprzedni mieszkańcy.

Każda chatka wyposażona jest w „instrukcję użytkowania”, która opisuje jak można domek użytkować. Jak rozpalić ognisko oraz jak przygotować domek (dla kolejnych turystów) przed jego opuszczeniem. W instrukcji trafiają się też informację o otoczeniu, jego osobliwościach oraz miejscach w okolicy wartych odwiedzenia.  Mamy też dostęp do drewutni, gdzie złożone jest zazwyczaj kilka metrów sześciennych drewna pod dachem oraz obowiązkowo jest siekiera. Każdy domek po dotarciu do niego ma przygotowane drewno do rozpałki i taki stan trzeba też pozostawić na podczas opuszczania tego miejsca. Sprawa o tyle ważna (zwłaszcza w zimie) że wystarczy tylko wrzucić odpowiednio przygotowaną rozpałkę do pieca i za chwilę już przyjemnie huczy…

Najważniejszą sprawą przy korzystaniu z chatek jest to, aby korzystać z zasobów minimalizując ich zużycie jest to szczególnie ważne w kwestii drewna oraz gazu.

W kwestii „zasiedlania” chatek obowiązuje zasada kto pierwszy ten lepszy. Lecz oczywiście jak to piszą w instrukcji na swych stronach trzeba zrobić miejsce również dla osób, które przybędą później.

Dla mnie idea leśnych chatek jest bardzo dobra. Pozwala na nocowanie w dobrych warunkach bez niepotrzebnego dewastowania okolicznego terenu. Gdyż przy chatach zazwyczaj jest też zewnętrzne palenisko, drewniane toalety, oraz miejsca na śmieci. Czasami trafia się nawet sauna – lecz ona zazwyczaj jest zamknięta, gdyż klucz do niej jest w części płatnej chatek.

Więcej ciekawych informacji znajdziecie pod adresem: https://www.nationalparks.fi/en/huts opisane są tu chatki z podziałem na poszczególne obszary. Każda chatka posiada jednostronicowy opis z jej lokalizacją, wyposażeniem oraz kontaktem do zarządzającego chatką.

Link do opisów chatek w poszczególnych częściach Finlandii:

Wchodnia finlandia:  https://www.nationalparks.fi/en/huts/easternfinland

Południowa finlandia: https://www.nationalparks.fi/en/huts/southernfinland

Zachodnia finlandia:       https://www.nationalparks.fi/en/huts/westernfinland

Region Oulu i Kainuu: https://www.nationalparks.fi/en/huts/ouluregionandkainuu

Laponia: https://www.nationalparks.fi/en/huts/lapland

 

Podsumowanie

Podczas wyprawy w roku 2016 odwiedziliśmy kilka chatek. Po kilku noclegach można powiedzieć jedno. Chatki położone są często w przepięknych miejscach również w kwestii historii z nimi związanych. Te położone bardziej na odludziu mają większy „klimat” oraz widać po nich, że są rzadko używane, a wszystko w nich przygotowane jest zgodnie z instrukcją. Natomiast te położone bliżej cywilizacji często mają wielu „niedzielnych turystów”, którzy nie zawsze postępują zgodnie z instrukcjami.

Polecam korzystanie z chatek, które niejako teleportują człowieka do czasów traperów przemierzających nieznane krainy.

My co roku ruszamy, by korzystać z uroków natury – zapraszam na wyprawy by #wkręconywlas – w roku 2019 – ruszamy do Hammastunturii Wilderness Area – jeszcze są miejsca….