Dieta

Najlepsze źródła zdrowych tłuszczów

Najlepsze źródła zdrowych tłuszczów

Z całą pewnością można stwierdzić, że tłuszcze stanowią bardzo istotny element diety każdego człowieka. Dlatego warto dowiedzieć się na ich temat nieco więcej, a także zapoznać się z najpopularniejszymi rodzajami produktów, które stanowią doskonałe źródła tłuszczów.

Ryby

Wśród najlepszych źródeł zdrowych tłuszczów w diecie człowieka można przede wszystkim wymienić różne rodzaje ryb. Tłuste ryby morskie to bardzo dobre źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3. Można je znaleźć przede wszystkim w takich rybach jak tuńczyk, śledź, łosoś, a także makrela. Dzięki regularnemu spożywaniu kwasów omega 3 zmniejszone zostaje ryzyko powstania chorób układu sercowo-naczyniowego, takich jak na przykład miażdżyca.

Awokado

Kolejnym doskonałym źródłem tłuszczów w diecie z całą pewnością jest awokado. Awokado w swoim składzie nie zawiera zbyt dużej ilości kalorii, jednak znajduje się w nim sporo tłuszczów nienasyconych. Oprócz tego w awokado można także znaleźć inne, korzystne dla zdrowia substancje. Wśród nich wymienia się między innymi fosfor, potas, żelazo, a także witaminę E. W związku z tak korzystnym działaniem warto włączyć awokado do swojej codziennej diety.

Nasiona

Zdrowe tłuszcze można także znaleźć w zróżnicowanych nasionach. Wśród nich można na przykład wymienić pestki dyni oraz nasiona słonecznika. W ich składzie znajdują się korzystne dla zdrowia kwasy tłuszczowe. Mogą one w pozytywny sposób wpływać na pracę układu sercowo-naczyniowego, dlatego są tak polecane dla osób w różnym wieku. Nasiona i pestki z powodzeniem można dodawać na przykład do sałatek lub owsianek, ale także chrupać w samodzielnej postaci.

Orzechy

Bardzo dobrym źródłem zdrowych tłuszczów w diecie są także wszelkiego rodzaju orzechy. Wśród nich można na przykład wymienić orzechy włoskie, laskowe, a także migdały. Orzechy również w korzystny sposób mogą wpływać na zmniejszenie się ryzyka pojawienia się zróżnicowanych chorób. Dlatego warto je w regularny sposób spożywać oraz włączyć do swojej diety. Można je na przykład jeść w postaci samodzielnej jako doskonałą przekąskę. Na pewno będzie to bardzo korzystne dla zdrowia rozwiązanie.

Oliwa z oliwek

Bardzo popularnym tłuszczem jest również oliwa z oliwek, którą warto zacząć spożywać na co dzień. Można w niej znaleźć liczne korzystne dla zdrowia kwasy tłuszczowe, ale także inne substancje. Są to na przykład antyoksydanty. Oliwa z oliwek idealnie sprawdzi się jako dodatek do sałatek, jednak można ją z powodzeniem również dodawać do innych potraw. Dzięki niej na pewno będzie możliwe uzyskanie przepysznego smaku oraz aromatu w komponowanych przez siebie daniach.

Udostępnij