PoradyZdrowie

Jakie ćwiczenia na kręgosłup są godne polecenia?

Jakie ćwiczenia na kręgosłup są godne polecenia?

Regularna aktywność fizyczna jest bardzo ważna nie tylko w przypadku osób które skarżą się na ból kręgosłupa, ale również wśród osób zdrowych. Dyskopatia kręgosłupa jak powszechnie wiadomo uniemożliwia uprawianie wielu sportów. Nie oznacza to jednak wcale, że trzeba zrezygnować z ćwiczeń fizycznych.

Dlaczego warto?

Kręgosłup pełni rolę stabilizatora i amortyzatora. Niestety narażony jest on na wiele mniej lub bardziej niebezpiecznych urazów. Wykonując odpowiednie ćwiczenia na kręgosłup można odpowiednio o niego zadbać. Najpopularniejszym sportem do uprawiania przy bólach kręgosłupa jest oczywiście pływanie. Zajęcia na basenie można uzupełnić kilkoma prostymi ćwiczeniami, które ukierunkowane są głównie na wzmocnieniu mięśni grzbietowych. W dużej mierze to właśnie dzięki ćwiczeniom zdecydowanie łatwiej będzie utrzymać prawidłową postawą ciała. Optymalny zestaw ćwiczeń na kręgosłup pomoże nam ułożyć doświadczony fizjoterapeuta albo rehabilitant.

Domowe ćwiczenia na kręgosłup

Najpopularniejszym ćwiczeniem na kręgosłup jest zwykły mostek. Przy tym ćwiczeniu należy położyć się na plecach w taki sposób, aby całą powierzchnią dotykały one powierzchni podłogi lub specjalnej maty. W pierwszej kolejności należy zgiąć w kolanach tak, aby stopy idealnie przylegały do podłogi. Następnie należy powoli wypychać biodra ku górze. Podczas ćwiczenia zadbać należy o to, aby zarówno łopatki, jak i również głowa przylegała idealnie do podłoża. Do codziennych treningów warto wprowadzić także koci grzbiet. Jest to bardzo proste ćwiczenie, z którym poradzą sobie nawet małe dzieci.

Skuteczne ćwiczenia na kręgosłup

Wielu doświadczonych rehabilitantów na ból pleców polega ukłon japoński. Największym atutem wymienionego ćwiczenia jest to, że błyskawicznie przynosi on ulgę. Pozycją wyjściową przy skłonie japońskim jest pozycja siedząca na piętach. Ręce należy wyciągnąć jak najdalej w przód, dzięki czemu możliwe będzie pochylenie się ku przodowi. Dłońmi należy sięgnąć jak najdalej i wytrzymać w takiej pozycji przez ok. 10-15 sekund. Skłon japoński najlepiej powtórzyć 10-15 razy. Ciekawym ćwiczeniem jest także deska, która pozytywnie wpływa praktycznie na całe ciało. Pamiętać należy jednak o tym, że ćwiczenie tego typu mogą wykonać wyłącznie osoby, które nie mają żadnych większych problemów z kręgosłupem. Aby prawidłowo wykonać ćwiczenia na kręgosłup warto obejrzeć filmy instruktażowe, które dostępne są w sieci. Tylko prawidłowo wykonane ćwiczenia przyniosą satysfakcjonujący efekt, a co najważniejsze nie spowodują problemów zdrowotnych.

Udostępnij